| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 2004 |
| Value | 5 Rupees (5 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 9 g |
| Diameter | 23 mm |
| Thickness | 2.9 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |