₹ 50.00
Tax included.
Availability: In stock
The lot will consists of random year collection,more of common years and less of scarce years /Mints.The buyer will not get all the years of issue and the rare ones will not be included.
Years Of Coins : 1978
| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 1978 |
| Value | 10 Paise (0.10 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Aluminium (96% Aluminium, 4% Magnesium) |
| Weight | 2.3 g |
| Diameter | 26 mm |
| Thickness | 2.25 mm |
| Shape | Scalloped (with 12 notches) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | 30 June 2011 |