| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 1989 |
| Value | 5 Rupees (5 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Copper-nickel (75% Copper, 25% Nickel) |
| Weight | 12.6 g |
| Diameter | 31.1 mm |
| Thickness | 2.3 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |