| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 1993 |
| Value | 2 Rupees (2 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 6.0 g |
| Diameter | 26.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Shape | Hendecagonal (11-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |