| Issuer | India - British (British India) |
|---|---|
| Queen | Victoria (1837-1901) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1862-1901 |
| Value | ¼ Anna (1⁄64) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Copper |
| Weight | 6.14 g |
| Diameter | 25.5 mm |
| Thickness | 1.84 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |