| Issuer | India - British (British India) |
|---|---|
| Queen | Victoria (1837-1901) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1862-1876 --- 1877-1901 |
| Value | 1⁄12 Anna (1⁄192) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Copper |
| Weight | 2.10 g |
| Diameter | 17.4 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment |