₹ 0.00
Tax included.
Availability: In stock
The lot will consists of random year collection,more of common years and less of scarce years /Mints.The buyer will not get all the years of issue and the rare ones will not be included.
Years of Coins ; 1943 ,1944 ,1945, 1947.
| Issuer | India - British (British India) |
|---|---|
| Emperor | George VI (1936-1947) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1943-1947 |
| Value | 1 Paisa (1⁄64) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Bronze |
| Weight | 2 g |
| Diameter | 21.32 mm |
| Thickness | 1.0 mm |
| Shape | Round with a round hole |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |