₹ 5,000.00
Tax included.
Availability: In stock
The lot will consists of random year collection,more of common years and less of scarce years /Mints.The buyer will not get all the years of issue and the rare ones will not be included.
Years of Coins ; 1939 ,1940, 1941, 1946, 1947, 1942, 1943, 1944 ,1945.
| Issuer | India - British (British India) |
|---|---|
| Emperor | George VI (1936-1947) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1939-1941 |
| Value | 2 Annas (⅛) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 5.84 g |
| Size | 25 mm |
| Thickness | 1.7 mm |
| Shape | Square with rounded corners |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |