₹ 800.00
Tax included.
Availability: In stock
The lot will consists of random year collection,more of common years and less of scarce years /Mints.The buyer will not get all the years of issue and the rare ones will not be included.
Years of Coins ; 1938, 1939 ,1940 ,1941 ,1946 ,1947, 1942 ,1943, 1944, 1945.
| Issuer | India - British (British India) |
|---|---|
| Emperor | George VI (1936-1947) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1942-1945 |
| Value | 1 Anna (1⁄16) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Nickel brass |
| Weight | 3.89 g |
| Diameter | 20.5 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
| Shape | Scalloped (with 12 notches) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |