₹ 600.00
Tax included.
Availability: In stock
The lot will consists of random year collection,more of common years and less of scarce years /Mints.The buyer will not get all the years of issue and the rare ones will not be included.
Years of Coins ; 1911 ,1912 ,1913 ,1914, 1916, 1917, 1918, 1919, 1920, 1924,1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1933 ,1934, 1935, 1936.
| Issuer | India - British (British India) |
|---|---|
| King | George V (1910-1936) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1912-1936 |
| Value | ¼ Anna (1⁄64) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Bronze |
| Weight | 4.85 g |
| Diameter | 25.4 mm |
| Thickness | 1.35 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |