₹ 200.00
Tax included.
Availability: In stock
The lot will consists of random year collection,more of common years and less of scarce years /Mints.The buyer will not get all the years of issue and the rare ones will not be included.
Years of Coins ; 1907, 1908, 1909, 1910 ,1912 ,1913 ,1914, 1915 ,1916 ,1917 ,1918 ,1919 ,1920, 1923, 1924, 1925, 1927, 1928. 1929 ,1930, 1933, 1934, 1935, 1936.
| Issuer | India - British (British India) |
|---|---|
| King | George V (1910-1936) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1912-1936 |
| Value | 1 Anna (1⁄16) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 3.8 g |
| Diameter | 20.5 mm |
| Thickness | 1.38 mm |
| Shape | Scalloped (with 12 notches) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignm |