₹ 5,000.00
Tax included.
Availability: In stock
The lot will consists of random year collection,more of common years and less of scarce years /Mints.The buyer will not get all the years of issue and the rare ones will not be included.
Years of Coins ; 1912 ,1913, 1914, 1915, 1916, 1917, 1918 ,1919 ,1920 ,1921, 1923 ,1924, 1925 ,1926 ,1927, 1928 ,1929 ,1930, 1931 ,1932 ,1933, 1934 ,1935, 1936.
| Issuer | India - British (British India) |
|---|---|
| King | George V (1910-1936) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1912-1936 |
| Value | 1⁄12 Anna (1⁄192) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Bronze |
| Weight | 1.65 g |
| Diameter | 17.4 mm |
| Thickness | 1.1 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |