₹ 800.00
Tax included.
Availability: In stock
The lot will consists of random year collection,more of common years and less of scarce years /Mints.The buyer will not get all the years of issue and the rare ones will not be included.
Years of Coins ; 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990
| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1984-1990 |
| Value | 50 Paise (0.50 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Copper-nickel (75% Copper, 25% Nickel) |
| Weight | 5.09 g |
| Diameter | 24 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |