₹ 300.00
Tax included.
Availability: In stock
The lot will consists of random year collection,more of common years and less of scarce years /Mints.The buyer will not get all the years of issue and the rare ones will not be included.
Years of Coins ; 1988 ,1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994 ,1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2007.
| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1988-2007 |
| Value | 50 Paise (0.50 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Stainless steel |
| Weight | 3.79 g |
| Diameter | 22 mm |
| Thickness | 1.45 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |