₹ 2,000.00
Tax included.
Availability: In stock
The lot will consists of random year collection,more of common years and less of scarce years /Mints.The buyer will not get all the years of issue and the rare ones will not be included.
Year of Coins ; 1976
| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 1976 |
| Value | 5 Paise (0.05 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Aluminium |
| Weight | 1.5 g |
| Size | 22.32 mm |
| Thickness | 2.17 mm |
| Shape | Square with rounded corners |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |