₹ 20.00
Tax included.
Availability: In stock
The lot will consists of random year collection,more of common years and less of scarce years /Mints.The buyer will not get all the years of issue and the rare ones will not be included.
Years of Coins : 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002
| Period | Republic (1950-date) |
|---|---|
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1988-2002 |
| Value | 25 Paise (0.25 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Stainless steel |
| Weight | 2.83 g |
| Diameter | 19 mm |
| Thickness | 1.55 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | 30 June 2011 |