₹ 2,000.00
Tax included.
Availability: In stock
The lot will consists of random year collection,more of common years and less of scarce years /Mints.The buyer will not get all the years of issue and the rare ones will not be included.
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1994
1996
1997
| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1982-1997 |
| Value | 20 Paise (0.20 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Aluminium (96% Aluminium, 4% Magnesium) |
| Weight | 2.2 g |
| Diameter | 26 mm |
| Thickness | 1.7 mm |
| Shape | Hexagonal (6-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | 30 June 2011 |