₹ 1,000.00
Tax included.
Availability: In stock
The lot will consists of random year collection,more of common years and less of scarce years /Mints.The buyer will not get all the years of issue and the rare ones will not be included.
1957
1958
1959
1960
1961
1962
1963
1964
| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1957-1963 |
| Value | 2 Paise (0.02 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 2.95 g |
| Diameter | 18 mm |
| Thickness | 1.80 mm |
| Shape | Scalloped (with 8 notches) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |