₹ 30.00
Tax included.
Availability: In stock
The lot will consists of random year collection,more of common years and less of scarce years /Mints.The buyer will not get all the years of issue and the rare ones will not be included.
Years of Coins ; 1968, 1969, 1970, 1971.
| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1968-1971 |
| Value | 10 Paise (0.10 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Nickel brass |
| Weight | 4.3 g |
| Diameter | 23 mm |
| Thickness | 1.7 mm |
| Shape | Scalloped (with 8 notches) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | 30 June 2011 |