₹ 300.00
Tax included.
Availability: In stock
The lot will consists of random year collection,more of common years and less of scarce years /Mints.The buyer will not get all the years of issue and the rare ones will not be included.
1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1993
| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1983-1993 |
| Value | 10 Paise (0.10 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Aluminium (96% Aluminium, 4% Magnesium) |
| Weight | 1.76 g |
| Diameter | 23.03 mm |
| Thickness | 1.94 mm |
| Shape | Scalloped (with 8 notches) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | 30 June 2011 |