₹ 1,500.00
Tax included.
Availability: In stock
The lot will consists of random year collection,more of common years and less of scarce years /Mints.The buyer will not get all the years of issue and the rare ones will not be included.
Years of Coins ; 1950, 1951, 1954, 1955, 1956.
| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1950-1956 |
| Value | ½ Rupee |
| Currency | Rupee (1950-1957) |
| Composition | Nickel |
| Weight | 5.78 g |
| Diameter | 24 mm |
| Thickness | 1.75 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |