₹ 7,500.00
Tax included.
Availability: In stock
The lot will consists of random year collection,more of common years and less of scarce years /Mints.The buyer will not get all the years of issue and the rare ones will not be included.
Victoria Queen
1862
1874
1875
1876
Victoria Empress
1877
1878
1879
1880
1882
1883
1884
1885
1886
1887
1888
1889
1890
1891
1892
1893
1894
1895
1896
1897
1898
1899
1900
1901
| Issuer | India - British (British India) |
|---|---|
| Queen | Victoria (1837-1901) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1862-1894 |
| Value | ¼ Anna (1⁄64) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Copper |
| Weight | 6.14 g |
| Diameter | 25.5 mm |
| Thickness | 1.84 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |
| Number | N# 18310 |
| References | KM# 467 |