₹ 6,000.00
Tax included.
Availability: In stock
The lot will consists of random year collection,more of common years and less of scarce years /Mints.The buyer will not get all the years of issue and the rare ones will not be included.
Years of Coins ; 1903 , 1904 , 1905 ,1906 , 1907 , 1908 , 1909 , 1910
| Issuer | India - British (British India) |
|---|---|
| King | Edward VII (1901-1910) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1903-1906 |
| Value | 1 Pie (1⁄192) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Copper |
| Weight | 2.17 g |
| Diameter | 17.5 mm |
| Thickness | 1.32 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |